Ernest van der Kwast op bezoek bij Amadeus Lyceum

19 november

Maandag 19 november kwam er een schrijver op bezoek bij H4 en V4. Ernest van der Kwast, bekend van romans als Mama Tandoori en De ijsmakers, ging in gesprek met leerlingen die een boek van hem hadden gelezen of nog zouden gaan lezen.

De leerlingen stelden goede vragen, zoals 'Hoe kom je aan een goede titel?', 'Wat vond je moeder van haar personage in Mama Tandoori?' en 'Wat verdien je?'. Zo kwamen we te weten dat Ernest niet zo veel heeft met titels en dat hij ze liever door iemand anders laat verzinnen. Dat hij maar 10% terugziet van de opbrengsten van zijn boek, terwijl Ifrah hem eigenlijk wel 40% gunde. En ja, die moeder van hem: ze zijn er allebei beter van geworden. Want ondanks die deegroller die de moeder in Mama Tandoori vaak hanteert, is de moeder van Ernest ook een vrouw om te bewonderen. Nu hij zelf twee zoontjes heeft, probeert Ernest er ook zoveel mogelijk voor hen te zijn, net zoals zijn moeder er altijd was voor hem en zijn broers. Dat hij drie jaar fiscale economie heeft moeten studeren van haar, dat is haar al lang vergeven. Hij kan immers nu van zijn schrijverschap leven en hij heeft goed contact met zijn moeder (op afstand, want ze woont in Canada).

Over het schrijverschap vertelde Ernest verder dat dit niet echt een romantisch bestaan is, dat hij vaak om half zes 's ochtends al aan zijn bureau zit en niet op mag houden van zichzelf voordat hij 500 woorden heeft geschreven. Inspiratie haalt hij uit alles en iedereen om zich heen. Invallen en ideeën noteert Ernest in een opschrijfboekje en later kan zo maar een zin zo maar opeens een hele roman opleveren. Althans, dat was het geval bij De ijsmakers. Die inspiratie is ooit gekomen toen een kennis hem naar een vallei in Noord-Italië bracht, het portier van de auto openzwierde en de woorden sprak: 'En hier wonen de ijsmakers.'

Andersom was Ernest ook nieuwsgierig naar de belevingswereld van de 16-jarigen in de zaal en vroeg hij Luke en Nicki uit H4a het hemd van het lijf. En als goede vader was hij ook niet vies van een vaderlijk woordje: 'Jongens, ruk die krant uit de handen van je ouders en ga in gesprek met hen over wat er nu speelt. Heb het eens over #metoo en zo, anders denken zij dat jullie alleen maar netflixende zombies zijn.' Dat lieten de havo4-leerlingen zich zeker niet zeggen. Netflixen: oké, maar zombies: absoluut niet. Tenslotte waren ze toch als lezers naar deze bijeenkomst gekomen en om met Erik te spreken: 'Het was leuk om eens een bekende schrijver te ontmoeten. Dit mag de school vaker doen!'
 

- Debby Heymans